Americká retuš - airbrush

16. prosince 2013


Americká retuš, neboli také airbrush, je velmi zajímavá a tajuplná technika využívaná v kombinaci s jinými výtvarnými technikami. Byla vynalezena Charlesem Burdickem před více než sto lety. Jde o techniku, která umožní dodat obrazům jemnější konečné úpravy a vyřešit stupňování stínů, polostínů, pozadí a jemných přechodů barevných tónů. Od doby, kdy byly zkonstruovány první stříkací pistole, bylo vyrobeno hodně nástrojů a mnoho nových produktů. Kreslit nebo malovat americkou retuší není těžší než malovat štětcem nebo kreslit tužkou. V obou případech je důležité vědět, jak s výtvarným materiálem pracovat a jediným způsobem jak se tomu naučit je prostřednictvím praxe. Airbrush v dnešní době nepoužívají pouze profesionální výtvarníci, ale můžeme ji uvidět i u cukrářů a v kosmetických salónech.
V prvním čtvrtletí školního r. 2013/2014 jsme díky projektu “Umění - rozvoj talentu-práce-úspěšný start do života“ získali částku 40.000,-Kč na zakoupení pomůcek k práci s americkou retuší.
Po poradě s výtvarníky, kteří se touto technikou zabývají, jsme zakoupili potřebný materiál. Šlo především o nákup kompresoru na výrobu stlačeného vzduchu, který je vháněn do stékající stříkací pistole, kde strhává barvu a ta je jemně rozprašována na podložku. Zakoupený kompresor umožňuje pracovat více žákům současně. Dalším nezbytným materiálem jsou výše uvedené stékající stříkací pistole. Doplňující pomůcky tvoří rozdvojky, víčka, hadičky, rychlospojky, čistící kartáče, stojánky na pistole, speciální barvy s vysokým podílem pojidla, tekutá maska, maskovací fólie, papírová maskovací páska, airbrush papír, štětce, nůžky, vylamovací nože, pravítka, nůžky, tuše, rýsovací pera.

Práce s americkou retuší je pro velkou část žáků něčím novým a objevným. Jde o práci výtvarného cítění s technickou zdatností. Při samotné práci s retuší žáci musí velmi důsledně dbát na čistotu samotného zařízení, které, pokud není v bezvadném stavu, tak neplní svou funkci. Tato nutnost, mít své věci na práci ve výborném stavu, učí žáky pečlivosti, která se jim jednou v životě vyplatí. Tím, že se u této výtvarné techniky velmi často používají papírové šablony na vykrývání části obrazu, musí žáci zdatně pracovat i s nůžkami. Není to až taková samozřejmost, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Pro lepší pochopení, nabytí informací a fines pro práci s touto technikou, vedení školy umožnilo žákům a vyučujícím shlédnout přímo při práci profesionála v prostorách školy.
Žáci druhého stupně malovali základní geometrická tělesa. Již po prvních zkušenostech si osvojili správné stínování a zachování lesku. Jsou to velmi důležité první kroky.

Cílem projektu je zvyšování kvality výuky, volnočasových aktivit dětí, zatraktivnění hodin výtvarné výchovy, pracovní výtvarné činnosti a práce v keramické dílně na I. a II. stupni základní školy.

U žáků devátého ročníku je znát, že práce touto technikou jim přinesla oživení a další chuť vytvářet nové práce v hodinách pracovní a výtvarné činnosti. Fotky zde.
Přehled starších článků | Autor: Mgr. Luboš Hlaváč | Počet přečtení: 1852x


Partneři naší školy


 

Další informace

Partneři naší základní školy Gen. Píky

Přepnout na mobilní verzi

Kontakt

Základní škola Ostrava
Gen. Piky 13A
příspěvková organizace
Ostrava, 702 00

IČ:     709 339 28
DIČ : CZ 709 339 28
IZO:   102 508 119
Tel.:   596 612 102
Fax:   596 637 257
ID datové schránky: 6vqmqrp

sekretariat@zsgepiky.cz
www.zsgepiky.cz
 

Další informace