Besedy na téma kyberšikana a kybergrooming

30. dubna 2014

Dvouhodinová beseda v rámci projektu E-Bezpečí pro žáky 8. ročníku byla zaměřena na prevenci v oblasti rizikové komunikace realizované pomocí internetu a mobilních telefonů.
V první části besedy se žáci dozvěděli, co je to kyberšikana, jaké má projevy, čím se liší od tradiční šikany, jak se proti ní chránit a bránit, jak postupovat v krizových situacích. Kyberšikana jako nebezpečný fenomén byla demonstrována na pečlivě vybraných kauzách z celého světa.
Tématem druhé hodiny byla problematika nebezpečné internetové manipulace, tzv. kybergroomingu, ve které se internetoví útočníci snaží získat důvěru oběti, kterou pak přimějí k osobní schůzce. Žáci měli možnost pochopit, jaké strategie a manipulativní techniky útočníci používají, prožili si také sami internetovou manipulaci a vydírání. Lektoři demonstrovali nebezpečí kybergroomingu na vybraných kauzách z celého světa (také z ČR). Představili také případy, ke kterým došlo v souvislosti se zneužitím sociální sítě Facebook.
Na závěr besedy obdrželi žáci tematickou "skládačku" s probranými tématy a kontakty na intervenční instituce. Jednalo se o velmi zdařilou akci, která byla velmi kvalitně připravena, žáky školy zaujala a podle reakce dětí splnila účel.

Foto z besedy přikládáme k nahlédnutí.

Přehled starších článků | Autor: Mgr.Jitka Magincová | Počet přečtení: 1122x