Branný den páťáků

1. října 2019

Bylo proměnlivé ráno, 27.září 2019, ale páťáci se svými učitelkami se sešli ráno u školy v 7:15 plni očekávání. Čekal je totiž branný den s vojáky a bohatým programem.Na místo akce – ZŠ Nádražní – se všichni vydali pěšky, pochodovým tempem,  a na hřiště dorazili včas.
Zde vojáci rozdělili žáky do družstev po pěti a označili jim zápěstí barevnými náramky. Následoval nástup a  seznámení s programem, který probíhal ve třech blocích: branný závod s deseti disciplinami, dále volná prohlídka zbraní, vojenských a záchranných vozidel  a do třetice shlédnutí filmu o osvobození Ostravy a okolí v roce 1945.
Mezi bloky byly připraveny ukázky činnosti Městské policie a hasičů. Policisté předvedli práci se psy. Poslušnost a ukázněnost psích pomocníků by mohl leckdo závidět. U dětí psi vzbudili obdiv a moc se jim líbilo i zadržení pachatele psem. Ve druhé přestávce založili vojáci maličký oheň, který vzhledem k dešťové přeháňce hořel velmi slabě. Přesto hasiči  s  hasičským autem   přijeli na místo požáru a organizovaně, hbitě oheň uhasili.
Naši páťáci se zapojili velmi aktivně a všechny disciplíny branného závodu poctivě a úspěšně absolvovali. Deset disciplin: hod granátem, zdravověda, topografie, botanika, požární ochrana, ,opičí dráha, fyzická výkonnost, krizové situace,  střelba, výstrojní součásti, žáky vyčerpalo a řádně se posilnili svými donesenými svačinami.
Následně vyzkoušeli středověké i současné vojenské vybavení, dokonce si někteří nasadili drátěnou košili či přilbu středověkého bojovníka. Prohlédli si také hasičské auto, sanitku , obrněný transportér i ostatní vozidla. Nakonec byl na programu film o osvobození našeho regionu. Naše děti překvapily svými znalostmi při probíhající besedě.
Při závěrečném nástupu byla vyhodnocena  nejlepší družstva. Mezi mnoha skupinami se naši žáci 5.C (J. Tomanec, J.Přenosil,J.Černík,M.Kubala a A.Erdös) umístili na 3. místě a odnesli si diplom a drobné dárky.
Všichni účastníci akci prožívali naplno a spokojeně trochu unaveným pochodem se vrátili ke škole k rozchodu domů!

Branný den páťáků - fotogalerie
Přehled starších článků | Autor: PaedDr. Bittnerová Daniela | Počet přečtení: 1320x