Jak jsme u nás vítali jaro

6. května 2009

Některé lidové zvyky a tradice jsou tak pěkné, že bychom si je měli sem tam připomínat. Zimy jsme si užili dost, a tak jsme se rozhodli přivítat jaro jak se patří. Vynášení Moreny by v našich sídlištních podmínkách vůbec nebylo možné, 30. duben byl tedy vyhlášen čarodějnickým školním dnem.
Rodiče a prarodiče jsme poprosili o pomoc při výrobě kostýmů, a protože o nich víme, že jsou zruční a šikovní, vyhlásili jsme zároveň soutěž O nejchutnější domácí štrúdl. Musíme jim vyseknout hlubokou poklonu. Nejenže kostýmy byly fakt fantastické, ale pekařské umění některých maminek a babiček by mohlo konkurovat profesionálním cukrářům. Porota z řad dětí to vůbec neměla lehké, neboť do soutěže se přihlásilo 147 štrůdlíků s různými náplněmi. Nakonec se rozhodlo takto: 1. místo získala Nela Křesťanová z 1. A,, druhé místo obsadil závin Lukáše Lubovského z 5. C, třetí, který nejvíce chutnal, byl štrúdl Adélky Vítové z 1. A.
Na tento den byly vyhlášeny ještě další soutěže a to: O nejkrásnější čarodějnici nebo čarodějníka, O nejoriginalnější recept na čarodějnický elixír, O nejzajímavější mapu k tajemnému pokladu.
Celé dopoledne jsme mlsali, soutěžili a dobře se bavili. V soutěži čarodějnic a čarodějníků bylo tolik nádherných masek, že vybrat do školního kola z každé třídy čtyři nejhezčí, byl mnohdy oříšek k nerozlousknutí. Do finále postoupilo dvacet čarodějnic a z nich po velkém boji, kde musel každý ukázat i kousek čarodějnického umění, získal místo nejcennější žák 5. A Sebastián Macháček, druhé místo obsadila Michaela Pernická z 9. A a třetí skončil Filip Sczur z 8. A.
I zbývající dvě soutěže děti zaujaly a soutěžních prací je tolik, že si poroty ještě pořád lámou hlavy, kterou práci ocení.  V soutěži o recept na čarodějnický lektvar zvítězila na I. stupni skupina dětí z 5. A, na II. stupni kolektiv žáků z 9. C. Druhá místa obsadili Markéta Kirvejová ze 2. B a Beáta Pituchová z 9. A, třetí skončili Petr Blažíček ze 3. A a kolektiv třídy 7. A.
Tajuplné mapy k ukrytému pokladu
byly úžasné. První místa obsadili Anna-Marie Bílková ze 2. A a kolektiv třídy 9. B, druhé místo připadlo na skupinu žáků z 5. C a kolektiv třídy 9. C, třetí skončili Adéla Barabášová ze 4. B a kolektivní práce žáků 9. A. Porota udělila zvláštní cenu žákům 9. B Rostislavu Švecovi a Lukáši Šubjákovi za mapu, která byla i ozvučena a dobře výtvarně zpracována.
Poslední částí projektového dne VÍTÁNÍ JARA V ČARODĚJNICKÉ ŠKOLE bylo hledání ztraceného pokladu, ukrytého na neznámém místě ve škole. Nejdříve se po stopách pokladu vydali žáci 3. -6. tříd, po nich následovali žáci 7. až 9. ročníku. První indicii našli žáci pod jednou z lavic ve své třídě. Úkolem bylo vyluštit důmyslně kladené otázky a najít místo, kde se ukrývaly další indicie. Hledání je zavedlo na vrátnici školy, kde objevili další čtyři úkoly. Přesmyčkou slov získali žáci konečně místo, kde je ukrytý poklad. Příjemným zjištěním bylo, že je poklad ukrytý v ředitelně školy. Na tvářích dětí nebyl vidět strach z návštěvy ředitelny (jak tomu občas bývá), ale naopak skákaly radostí, že jsou u cíle. Úspěšnými hledači pokladu byli žáci 5.A v mladší kategorii, resp. žáci 9.C mezi staršími dětmi.
Na závěr zajímavého dne byla vztyčena májka, kterou vyrobily paní vychovatelky školní družiny se svými dětmi. Je moc pěkná, zdobí školní atrium a bude v průběhu měsíce května připomínat jaro.
Jak to všechno probíhalo můžete vidět ve fotogalerii.

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Jarmila Michalíková, zástupkyně školy | Počet přečtení: 1859x