Keltička- historie dopravy

23. června 2009

Zpět dějinami ostravské městské dopravy

Dne 18.6. se uskutečnilo vyhlášení výsledků v dějepisné soutěži ,,Keltičkův kahan" . Pod dozorem p. uč. Bernátkové, vznikaly ve dvoučlenných družstvech práce na téma ,,Doprava v Ostravě od 13. století až po součastnost" Družstva se skládala z našich nadaných žakyň, které reprezentovaly naši školu v této soutěži. 1. družstvo ve složení žákyň 7.B třídy -  Romana Peterková a Lenka Slováčková.  2. družstvo se skládalo ze žákyň 8.A  Kláry Debrecenyiové a Karly Stoianové. Obě práce byly odeslány do celoměstského kola soutěže, kterého se zúčastnilo 30 družstev. Bez určení pořadí bylo vybráno 20 nejlepších prací a obě naše družstva samozřejmě patřila mezi ně.

A jak vlastně tento den probíhal?

Měly jsem sraz na zastávce Sokola Tůmy, kde si nás p. uč. Bernátová vyzvedla. Šly jsme na tramvaj č. 11, která nás odvezla na zastávku ,,Vítkovice nádraží" . Tam jsme nakonec počkaly až se shromáždí všechna družstva. Pořadatelé této soutěže nás rozdělili do dvou skupin. Každá skupina jela na prozatím tajné místo jiným dopravním prostředkem. Tyto dopravní prostředky, které mezitím přijely, byly autobus RTO a tramvaj jménem Barborka. Naše skupina jela autobusem RTO. Jelikož má tento autobus vlečku, nastupily jsme do ní. Tajúplný autobus nás odvezl na místo opředené tajemstvím. Jely jsme na základnu DPMO (dopravní podnik Města Ostravy) v Martinově. Vystoupily jsme a byl nám přidělen průvodce. Průvodce nám vysvětlil základní pravidla bezpečnosti. Prvně nás vzal do dílny. Dílna byla po technické stránce nejzajímavější z celého výletu. Viděli jsme konstrukce tramvají, lakýrnu, a dokonce i střechu tramvaje. Dvě milé paní nám (tedy každému) rozdaly speciální jízdenky, které platí v areálu a něco malého na zub. Speciální jízdenku jsme využili hned v zápětí. Po areálu jsme se svezli jednou strarší tramvají a jednou současnou, která nás přivezla k další hale. V této hale spaly i ty nejstarší tramvaje. Dokonce jsme mohli vlézt do starých tramvají. Bylo to fajn. Po chvíly prohlížení nás průvodce znovu vyzval, abychom nastoupili do té naší cestovní tramvaje. Tramvajka nás odvezla před hlavní budovu. V této budově nás usadili do dobře vypadající kulturní místnosti, kde nás přivítal ředitel DPMO a rozpovídal se o novinkách, které nás čekají v našich dopravních prostředcích. Potom došlo k udílení diplomů (vždy volali název školy a pro upřesnění jména školních zástupců). Obdržely jsme velký diplom. . Paní uč. Bernátková nás hned vyfotila. Když už nebylo co probírat, sebraliy jsem se a šly čekat na jeden z dopravních prostředků. Tentokrát naše skupina jela tou kouzelnou tarmvají Barborkou. Cesta zpátky byla zdlouhavá. Jeden kluk z nenádání utrhl stropní držátko a tak se musel jít přiznat řidiči. Řidič mu asi odpustil. Jely jsme zpátky tramvají č.11 a dojely na zastávku Sokola Tůmy. Celý výlet stál za to a jsme rády, že jsme se ho zúčastnily.

Všem k dosaženým výsledkům gratulujeme. Velký dík patří p. uč. Bernátkové, která zorganizovala tuto soutěž na naší škole. No a protože jste tam nemohli být s námi, nakoukněte alespoň na fotografie.

Přehled starších článků | Autor: Klára Debrecenyiová, Mgr. Eva Bernátková | Počet přečtení: 1590x