Literární exkurze do Babiččina údolí

2. června 2014

V letošním roce jsme zpracovali žádost o finanční pomoc pro naše aktivity v literární oblasti. Naše škola získala ve výběrovém řízení, které vyhlásilo Statutární město Ostrava, grant pro
literární projekt s názvem Čtení nás baví, aneb čteme spolu, čteme rádi. Projekt byl především zaměřen na poznávání a tvorbu známých českých spisovatelů. Během celého školního roku probíhala řada literárně zaměřených aktivit.
Vyvrcholením celého projektu byla dvoudenní literární exkurze. Žáci šestého a sedmého ročníku se vypravili s vyučujícími českého jazyka do východních Čech po stopách české spisovatelky B. Němcové. Prvním naším cílem bylo město Holice, kde jsme navštívili Africké muzeum Dr. Emila Holuba. Ve zcela nové expozici nás čekalo mnoho překvapení. Zhlédli jsme film, ve kterém jsme prošli celým životem slavného cestovatele. Pocit skutečného pobytu v Africe navodily Viktoriiny vodopády s létajícími rybami a tekoucí vodou.
Další naší zastávkou bylo město Česká Skalice. Zde sídlí Muzeum B. Němcové. Expozice představují souhrnný pohled na život a tvorbu slavné spisovatelky. V tomto městě se nachází i Barunčina škola, kterou představuje dřevěná roubenka z roku 1643, do které B. Němcová chodila. Žáci si mohli prohlédnout třídu z 19. století s dobovými školními pomůckami.
Druhý den jsme věnovali prohlídce Ratibořického zámku, který se proslavil díky literárnímu dílu Babička od B. Němcové. Potom jsme se vypravili na procházku do Babiččina údolí, kde stojí mlýn, Viktorčin splav a Staré bělidlo, kam B. Němcová umístila děj své nejslavnější povídky Babička. I když počasí bylo deštivé, viděli jsme spoustu zajímavých míst a žáci získali řadu nových poznatků, které mohou využít při výuce ve škole.

Fotky zde.
Přehled starších článků | Autor: Mgr.Jitka Magincová | Počet přečtení: 1241x