Oslavili jsme 30. výročí založení školy

3. června 2012

Dne 17. května 2012 oslavila základní škola s malým předstihem 30 let své existence. Přípravy na tuto významnou akci zahájil kolektiv pracovníků školy již na podzim minulého roku. Mezi nejtěžší úkoly patřilo „ vypátrání“ toho, kdy se vlastně škola stala samostatnou. Z dobových údajů a výpovědi pamětníků bylo zřejmé, že k slavnostnímu otevření školy došlo 1.9.1982. Škola tehdy nesla název ZŠ Arnošta Krpce.
Oslavy byly zahájeny v 9 hodin ráno Dnem otevřených dveří. Hned po 9. hodině do školy zavítal pan starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz pan Ing. Jiří Havlíček společně s oběma místostarosty Tomášem Kuřecem a Daliborem Moukou. Představitele obvodu vystřídali bývalí zaměstnanci školy, kteří přišli zavzpomínat na svá „ pracovní“ léta a podívat se, jak se škola změnila od dob jejich působení.
Přišli se podívat také bývalí žáci. Někteří z nich dávali k dobru veselé historky, které zažili coby žáci. Mnozí byli překvapeni, že některé paní učitelky si je nejen vybavily, ale také znali po mnoha letech jejich jméno a příjmení. Dění ve škole také zajímalo rodiče, kteří se přišli poprvé podívat se svými dětmi, budoucími školáky. A co všechno mohli návštěvníci shlédnout? Zajímavou interaktivní výuku v Multimediální jazykové učebně, anglické divadlo, výuku kin - ballu v tělocvičně, vodní „ radovánky“ na bazéně, netradiční “tvoření“ ve výtvarném ateliéru, „ vtipnou“ výuku v učebně přírodopisu či „ keramikování“ v keramické dílně. Mimochodem, někteří rodiče si i sami z hlíny vytvořili pěknou figurku kočky. Mnozí pracovali tak intenzivně, že jim nezbývalo, než si doma vyprat zašpiněné kalhoty od keramické hlíny.
Den otevřených dveří skončil v 17 hodin a mnoho návštěvníků se přesunulo do sálu Janáčkovy konzervatoře. V tomto reprezentativním prostředí se uskutečnil slavnostní večer u příležitosti 30. výročí školy. V 18 hodin byl sál, čítající 250 míst, zaplněn do posledního místa. Světla v sále zhasla a diváci měli možnost shlédnout krátký film o životě a dění ve škole. Filmem provázeli, žáci naší školy, Radek Jablonovský a Eliška Křesťanová. Pak se na pódiu představil moderátor slavnostního večera, kterým byl bývalý žák školy Robert Urban, herec Národního divadla Moravskoslezského. S humorem sobě vlastním zavzpomínal na své roky ve školní lavici a stejně tak uváděl jednotlivé vystupující. Prvním z nich byla žákyně 9. B Kristýna Kubíčková, která se svým partnerem zatančila latinskoamerický tanec s názvem Bachata. Mladý taneční pár vystřídal nadějný klavírista Radek Jablonovský ze 7. A, který se představil skladbou od Arama Chačaturjana s názvem Toccata. Další vystoupení bylo opět taneční. Se svou variací tanečního vystoupení na motivy muzikálu Chicago vystoupila Marie Kubátková, sestra paní učitelky Jitky Závadové. Čas přišel také na pohádku, a to O veliké řepě. S její anglickou verzí se představili žáci 5. – 9. ročníku pod vedením paní učitelky Zuzany Onderkové.
Protože oslavy 30. výročí se netýkaly jen školy, ale také Dětského pěveckého sboru Melodie, následující minuty slavnostního večera patřily právě jeho členům. Pod vedením paní učitelky Dany Boháčové a Lýdie Ščotkové zazněly krásné skladby nejdříve v podání těch nejmenších žáků navštěvujících přípravný sbor. Poté se na pódiu představil hlavní sbor, který za doprovodu cimbálové muziky zazpíval pásmo lidových písní. Na závěr vystoupení připravil dětský pěvecký sbor Melodie pro všechny diváky malé překvapení. Společně s hlavním sborem vystoupilo několik bývalých členů sboru. Zejména poslední píseň s názvem Un poquito cantas „ roztleskala“ všechny diváky v sále Janáčkovy konzervatoře tak, že tuto jihoamerickou lidovou musel pěvecký sbor ještě jednou zopakovat. Poslední tóny dozněly a všem pracovníkům školy, kteří se na oslavách podíleli se ulevilo. Oslavy dopadly dobře, ohlasy návštěvníků a bývalých kolegů byly velmi pozitivní.
Rád bych poděkoval všem kolegyním a kolegům, asistentkám pedagoga a vychovatelkám a také správním zaměstnancům za pomoc při oslavách 30 let naší školy.
Byla to práce náročná, nicméně výsledek stál za to!!!
Moc vám všem děkuji!!!
Pojďte se podívat jak to všechno probíhalo ZDE.
Konečně jsme upravili další fotografie ZDE.

Jan Veselý, ředitel školy

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Jan Veselý, ředitel školy | Počet přečtení: 2401x