Pečení chleba

5. května 2010

My dnes již víme, že koupit si chleba v obchodě znamená mnoho práce a úsilí. Zamýšleli jsme se nad tím, co všechno předchází té větě-
„ koupím chleba“.
Někdo musí zorat pole a zasít zrno a také se starat o to, aby zrno vyrostlo v obilí a mělo krásné klasy, které se musí vymlátit, vyčistit od plév a zavézt do mlýnů, kde se semele v mouku. (Dnes nám k tomu všemu pomáhají kombajny). Mouka se musí navážit a odvézt do pekáren. V pekárnách se teprve z ní peče chleba (nebo pečivo). Upečený chleba se rozváží do obchodů a tady čekáme „ my“, kteří si chleba koupíme.
My jsme nemuseli orat a sít, mlít mouku, ale vyzkoušeli jsme si, jaké to je , když si upečeme chleba sami, bez el.pekáren. Hned ráno jsme si připravili žitnou mouku s řadou přísad, zadělali jsme ručně těsto, šli se učit a nechali ho kynout 2 hodiny.
V čase našich dvou hod. EkP jsme nakynuté těsto opět zpracovali a na pomoučených pracovních kuchyňských deskách jsme tvořili
„ chlebánky“ , protože velký chléb by nám trval dlouho , než by se upekl. Před vložením do trouby jsme ještě „ chlebánky“ potírali vodou se solí a octem , zdobili rýhami a pokládali na pečící plechy. Troubu jiní žáci připravili k pečení- tzn. museli ji předehřát na požadovanou teplotu. Nebylo to tak jednoduché, jak jsme si mysleli. Někteří z nás nedovedli těsto vůbec vypracovat a ani tvarovat.
Mezi tím, než se „chlebánky“ upekly, jsme začali uklízet. Úklid prováděli hlavně ti, kteří se na zpracování a přípravě moc nepodíleli.
Nemohli jsme se dočkat , až to bude hotové .
Po vyjmutí z trouby jsme se na „chlebánky“ všichni vrhli , ještě že nás naše paní učitelka umravnila , jinak bychom si asi spálili pusu i ruce.
Chutnalo nám to moc, bylo to výborné, až jsme málem zapomněli fotit, jak jsme hltali. Nezbylo vůbec nic.
Nemělo to super tvary, ale příště se polepšíme, protože už víme , jak na to! Á…Á…….JE……..TO…….!!!!
Přikládáme pár fotek .

Přehled starších článků | Autor: Ing. Eva Glozneková a žáci Ekokroužku | Počet přečtení: 1695x