Popularizace technických oborů a řemesel

22. října 2012

Po úspěšné realizaci projektu Multimediální jazykové učebny v roce 2009 jsme se rozhodli udělat něco pro žáky, kteří nebudou studovat na střední škole, ale zaměří se spíš na učební obor s maturitou či. V roce 2011 jsme začali připravovat projekt s názvem Popularizace technických oborů prostřednictvím interaktivní výuky žáků. Projektem jsme chtěli zvýšit zájem žáků o technické obory a obory řemeslné výroby. Studovat chce v dnešní době skoro každý a zájem o učební obory v posledních letech klesá.

Na jaře letošního roku jsme se dozvěděli, že jsme s naším projektem uspěli. V průběhu prázdnin jsme vybavili dvě dílny pracovního vyučování novými pracovními stoly. V současné době realizujeme nákup pracovního nářadí. Žáci druhého stupně zahájili v říjnu práci na tématu prvního roku projektu, kterým je Moje město Ostrava 2012. V průběhu tohoto školního roku vytvoří žáci model Statutárního města Ostravy tak, jak ho vidí svýma očima. Využívat budou kov, dřevo, papír i plast. Zjednodušeně řečeno, se bude v dílnách řezat, pilovat, vrtat, lepit, šroubovat a montovat tak, aby na konci června bylo hotovo.

Nejen práce je obsahem našeho projektu. Žáci, kteří budou patřit k nejlepším, budou moci absolvovat několik exkurzí v rámci celé České republiky. Zmínit můžeme například Škodu auto Mladou Boleslav, automobilku Hyundai, výrobce klavírů Petrof v Hradce Králové, železárenského giganta Vítkovice Steel či Plzeňskou škodovku. První exkurze naplánovaná na listopad 2012 nás zavede právě do nedaleké automobilky Hyundai, která patří k tomu nejmodernějšímu, co může automobilka nabídnout. Všechny tyto exkurze mají žáky motivovat a lépe je nasměrovat v jejich studiu po ukončení základní školy.

K projektu patří akce „Den s …….“. Na přelomu října a listopadu to bude Den s Vítkovicemi a proto jsme 22. října absolvovali s žáky exkurzi do Dolní oblasti Vítkovic. Prohlédli si těžní věž, vylezli jsme na vyhlídku, která se nachází na vysoké peci. Vyšlo nám počasí, takže jsme měli krásný rozhled na celou Ostravu. Od pana průvodce jsme vyslechli mnoho zajímavých informací týkajících se podniku a jeho historie a budoucnosti. Na závěr exkurze jsme se podívali do nádherného koncertního sálu pro 1500 návštěvníků, který vznikl z budovy bývalého plynojemu. Nafotili jsme mnoho fotek, se kterými budou pracovat žáci, kteří absolvovali exkurzi.

Jejich úkolem  bude vytvořit zajímavé prezentace na téma Vítkovic, připravit článek na webové stránky školy. O tom, jak se jim to povedlo, se můžete přesvědčit jak v prostorách školy ( informační panely ve vestibulu školy), tak na stránkách školy. Ty nejlepší prezentace pak budete moci shlédnout v naší školní televizi ve vestibulu.

V průběhu školního roku vás budeme informovat, jak projekt pokračuje a jak se nám daří.

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Jan Veselý, ředitel školy | Počet přečtení: 996x