Velké Losiny

28. června 2014

Náš výjezd na Jesenicko ve dnech 10. a 11. 6. 2014 jsme spojili s poznáním historie a přírodních krás tohoto regionu.
Prohlédli jsme si město Jeseník, dříve Frývaldov – původně město, které bylo známé zpracováním železné rudy, po vyčerpání zásob nerostného bohatství se region změnil v chudý plátenický kraj. Historickým centrem města je vodní tvrz a radnice. Dnes je Jeseník znám především svými klimatickými lázněmi, kde se pacienti léčí pomoci vodoléčby, jejíž princip je postaven na zkušenostech zakladatele tohoto léčebného postupu Vincence Priessnitze. K vodoléčbě slouží voda, která vyvěrá z mnoha pramenů v okolních lesích.
Pokračovali jsme dále směrem na Šumperk. Cílem našeho dalšího zastavení byly Velké Losiny. Zdejší renesanční zámek s pozdější barokní přístavbou nám umožnil zopakovat si typické znaky obou slohů. Co to byly manufaktury jsme se také v hodinách dějepisu učili. Tu jedinou v celé Evropě, která vyrábí ruční papír, jsme ve Velkých Losinách také navštívili. Takto vyrobený papír se používá k reprezentačním účelům nebo je pro svou kvalitu a vlastnosti velmi oblíbený mezi výtvarnými umělci.
V oblasti Nízkého Jeseníků bychom se mohli setkat se stopami sopečné činnost. Tak snad po stopách sopek v našem kraji v příštím školním roce.

Fotky zde:
Přehled starších článků | Autor: Mgr.Eva Bernátková | Počet přečtení: 1288x