Turecko

25. května 2013

Za pár dní se odlétá na druhou partnerskou schůzku do Turecka. Všichni „účastníci „zájezdu" už poctivě pilují anglické fráze a slovíčka, nakupují dárky do hostitelských rodin a hlavně se těší na spoustu zážitků. Co nás čeká? Kromě zábavy a cestování i prezentace hraček z recyklovatelných materiálů a hry rozvíjející logiku. Vybrali jsme staré známé Člověče, nezlob se, které baví  všechny generace a snad zaujme i naše partnery. Aby se zabavili všichni, pojali jsme hru trošku netradičně ve velkém. Místo figurek budou hrát děti partnerských zemí. Jak se nám to podařilo, vás budeme samozřejmě informovat. Pokud jste zvědaví, co dalšího si pro nás turečtí partneři připravili, nakoukněte do programu….

Games-Fun, Knowledge and Friendship  Program  TURECKO

22 duben 2013
Přílet

23 duben 2013
09.00-12.00   Oslavy Dne dětí

12.00-13.30 Oběd se starostou Limonlu

13.30-16.00 Indoor  Games Festival ( prezentace her)

24 duben 2013
08.15- 09.15 Snídaně na mořském pobřeží Mersinu

09.15- 10.15  Návštěva Mořského muzea v Mersinu

10.30- 11.30 Návštěva historického města “Tarsus”.

11.30-12.30 Zastřešený turecký bazar  (možnost nákupu suvenýrů)

12.30-14.00 Oběd v restauraci u vodopádů

14.15-15.00 Tarsus Archeologické muzeum

15.00-16.00  Nusret  Torpedová loď  ( Loď používaná v 1. světové válce)

25 duben 2013
09.00- 10.00 Workshop hraček z recyklovatelných materiálů

10.00- 10.20  Prezentace hraček vyrobených z recyklovatelných materiálů

10.30 Odjezd do údolí “Lamos Valley “.

11.30-16.00 Piknik v národním parku Lamos Valley

26 duben 2013
07.30-08.30 Návštěva historických trosek “Historical ruins in Ayaş “

08.30-09.30 Návštěva Dívčího hradu “Girl Castle”

09.30-11.00 Návštěva jeskyně “Asthama  Cave” (možnost koupit suvenýry)

11.30-15.30 Výlet na jachtě do zálivů Středozemního moře a oběd na jachtě

PLAVKY S SEBOU!!!:)

16.30  Návrat do rodin

18.30 Setkání ve školní zahradě

19.00  Závěrečná večeře a předávání certifikátů

27 duben 2013
Odjezd

Partnerská schůzka v Turecku 22. 4. – 27. 4. 2013

Do městečka Limonlu jsme přijeli až před půlnocí. Na naše děti už netrpělivě čekaly turecké rodiny a hned si je odvezly do svých domovů. Ráno jsme se všichni setkali před školou, kde se konaly oslavy Dne dětí. Potom jsme si prohlédli školu a měli možnost sledovat přípravu tradičního jídla a samozřejmě ochutnat. Odpoledně jsme se věnovali prezentaci stolních her, které jsme si společně zahráli.
Ve středu byl výletní den. Začali jsme tradiční snídaní na mořském pobřeží. Potom jsme navštívili mořské muzeum a jeli se podívat na válečnou loď Nusreti. Následoval oběd v zahradách s vodopády s malou procházkou. Prohlédli a ochutnali jsme pramen svatého Pavla, prošli se po městě Tarsus a nakonec nakoupili dárky pro naše nejbližší a kamarády na tradičním tržišti zvaném bazar.
Ve čtvrtek dopoledne jsme prezentovali hračky z recyklovatelných materiálů a pak se jelo do rezervace, kde nám naši hostitelé připravili piknik. Strávili jsme tady celé odpoledne hraním tureckých her. Některé jsme znali, jiné pro nás byly úplně nové. Večer jsme se všichni sešli na závěrečné večeři s kulturním programem. Představil se nám školní sbor a tanečnice, které nás po svém vystoupení učily tančit tradiční turecké tance. Místní pan starosta se s námi rozloučil stylově – všichni účastníci dostali typické turecké kalhoty, šátek a další drobnosti.
V pátek jsme se jeli podívat na staré ruiny, amfiteatr, Dívčí hrad a byli jsme také v jeskyni, která nás překvapila svou vlhkostí a teplem. Odpoledne jsme strávili koupáním v moři a pouštěním draků. V sobotu velmi brzy ráno jsme se vydali na cestu zpět.
Děti měly možnost poznat tureckou kulturu opravdu hodně zblízka, protože bydlely v místních rodinách, které všechny překvapily svou pohostinností. Jejich dojmy, postřehy a zážitky si můžete přečíst zde.

„ Na výletě v Turecku se mi líbilo hodně. Moje rodina byla velmi pohostinná a přátelská, takže jsem brzy zahodila své obavy. Pořád se mě ptali, jestli nemám hlad. Dostala jsem od nich také hezké dárky např. krásné šaty, které jsem si vzala na závěrečnou večeři, 2 krásná trička a taky typické turecké sladkosti pro moji rodinu. Musím ale říct, že vybavení domácnosti na mne moc dobře nezapůsobilo. V koupelně nebyla sprcha – lidé jsou tam zvyklí se umývat v kyblíku!!! Ani turecké záchody mne nenadchly
Jinak výlety byly super. Moře bylo slané a studené, ale to nás od koupání neodradilo.Byl to pro mě velmi zajímavý zážitek.“
Anna Sobková, 6. třída

„ Líbil se mi festival ke Dni dětí. Ukazovaly se tady turecké tance a hudba, které je úplně jiná než u nás. Byli tam také velmi pohostinní lidé. Dostal jsem tolik věcí, že se mi to málem nevešlo do kufru.Výlety byly zajímavé a vždy nám svítilo sluníčko. Překvapilo mne, že se s námi pořád někdo chtěl fotit. Byli jsme jako celebrity.“
Matěj Badida, 8. třída

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Andrea Znojilová | Počet přečtení: 4833x