Mezinárodní strojírenský veletrh

8. října 2013

V pondělí 7. října jsme v rámci projektu Popularizace technických oborů a řemesel prostřednictvím interaktivní výuky žáků odjeli na Mezinárodní strojírenský veletrh do Brna. Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 500 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 35% vystavovatelů a 10% návštěvníků.
Hlavním tématem veletrhu je průmyslová automatizace, prezentace měřící, řídicí, automatizační a regulační techniky zahrnující všechny obory veletrhu. Obor elektronika, automatizace a měřící technika je po obráběcí technice a materiálech a komponentech ve strojírenství třetím nejobsazenějším specializovaným celkem.
Ihned po příjezdu jsme se vydali do pavilonu P, kde byly k vidění hlavně CNC stroje (computer numerical controlled). Jsou to soustruhy, které je doplněný o výkonné servomotorové pohony na všech vedlejších osách stroje. Jsou plně řízeny počítačem a hodí se pro velkosériovou výrobu. Data se vkládají přímo do počítače na stroji.
K vidění byly všechny světové značky pocházející z Japonska, USA, Německa či Švýcarska. V světové konkurenci byli vidět i čeští vystavovatelé, například Vítkovice Power Engineering a Arcelor Mittal Ostrava.
V dalších pavilonech byly vystaveny stoje a zařízení na výrobu a zpracování plastů, měřící technika, hydraulika, chladící technika či technologie průmyslového balení a skladování.
Velkou výhodou bylo to, že jsme veletrh navštívili hned na jeho začátku. Nebylo tam totiž tolik návštěvníků, jako bývá v jiných dnech. Každý vystavovatel nabízel řadu prospektů, katalogů či jiných dárků. Mnozí žáci si odvezli z veletrhu pěknou tašku, kalendář anebo propisku a měli tak pěknou vzpomínku na Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.
Další fotografie.

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Jan Veselý | Počet přečtení: 1135x