Exkurze do Archeoparku Chotěbuz

12. května 2022

V pátek 6. 5. 2022 proběhl zájezd do ARCHEOPARKU V CHOTĚBUZI. Rozšířený vzdělávací program byl zaměřen na témata probíraná  v 6. a 7. ročníku, kde žáci probírají první osídlení našeho území Kelty, dobu starých Slovanů a jejich návaznost k prvnímu doloženému státnímu celku na našem území. Začátek programu se skládal z úvodního slova k historii místa, kde se žáci dozvěděli o původu hradiště ve starší době železné až po zmiňované slovanské osídlení z doby Velké Moravy. Žáci se dozvěděli také o místních vykopávkách. Následně bylo žákům představeno samotné hradiště, kde postupně navštívili i vnitřní prostory všech věrných replik dobových staveb a budov, kde mohli zažít podmínky, za nichž staří Slované žili. Během exkurze si žáci zkusili práci archeologů, kdy vyhrabávali z písku ukryté kosti, mleli mouku mezi kameny. Součástí venkovní expozice bylo i poznávání bylin podle čichu a rytí do voskových tabulek. Žáci měli také možnost si osahat a vyzkoušet dobovou výzbroj.  K doprovodným aktivitám sloužila i střelba z luků, či možnost si pěnovým mečem a štítem zahrát na dávné válečníky.
Nedílnou součástí programu byla expozice uvnitř budovy, kde žáci do pracovních listů doplňovali znalosti, které získali během pobytu na exkurzi, nebo co dokázali vyhledat z vystavených exponátů.
Program žáky velice bavil, již nyní se těší na další exkurzi.

Fotogalerii naleznete zde

Mgr. Jan Kolda, Mgr. Ljuba Konečná