Exkurze do Osvětimi

30. května 2022

Dne 25. května proběhl pro žáky 8. – 9. ročníků zájezd do Osvětimi, známého koncentračního a vyhlazovacího tábora z období II. světové války. Během cesty se žáci dozvěděli stručné dějiny Polska a Gliwic. Naše cesta vedla přes známý vysílač v Gliwicích, kde začala II. světová válka v září roku 1939. Po krátké zastávce u vysílače jsme pokračovali až do Osvětimi. Průvodkyně v Osvětimi žáky podrobně seznámila s dějinným vývojem jak tábora, tak všedního života v něm. Žáci se ocitli za branou, odkud se během války vracel jen málokdo. Viděli opravdové ubikace uvězněných a dozvěděli se o jejich nepředstavitelně pohnutých osudech. Součástí výkladu byla i expozice pozůstalosti v podobě věcí, které po zemřelých zbyly - tisíce párů bot, hromady oblečení, nádobí a další pozůstatky vězněných. Žáci viděli také stovky fotek zemřelých. Pokračující výklad zahrnoval návštěvu strážnice, stísněných temných prostor vězení a dalších míst, kde vyhasínaly lidské životy. Dále jsme navštívili areál tábora Březinky, přilehlé rozlehlé plochy, vytvořené za jediným účelem - cíleně brát lidem, nejčastěji Židům, životy. Velký komplex pro desítky tisíc lidí byl vybudován později, rampa v Březince se stala jakýmsi synonymem pro smrt. Žáci viděli legendární bránu, kudy vlak s lidmi přijížděl, památník obětem, ruiny krematorií i otřesné podmínky, v nichž zde vězni za ostnatými dráty přežívali. Výklad byl velmi přínosný a názorný. Je třeba nezapomínat na utrpení v těchto místech, a naopak si jej alespoň v rámci vzdělávacích exkurzí připomínat pro poučení do budoucna.

Fotogalerii naleznete zde

Mgr. Ljuba Konečná, Mgr. Jan Kolda, Mgr. Michaela Polášková, as. Jiřina Síkorová
Přehled starších článků | Autor: ZŠ GEpiky | Počet přečtení: 481x