Finále soutěže „Hledej pramen vody“

9. června 2022

Minuký den proběhlo na Slezskoostravském hradě finále soutěže ,,Hledej pramen vody“, které ukončilo několikaměsíční klání 4. a 5. tříd s tématem voda.
Šlo již o jubilejní 20. ročník této soutěže. Za naši školu soutěžila třída 5. C pod vedením paní učitelky Ganišinové.
Soutěž začala registrací týmů, což znamenalo poslat foto třídy s názvem týmu a počtem žáků. My jsme si vymysleli název ,,Vodní maniaci“.

Náplní soutěže byly 3 části.

Teoretická část:
Start této části soutěže byl již tradičně vyhlášen u příležitosti Světového dne vody 22. března daného školního roku. Každá zaregistrovaná třída již začátkem března obdržela celkem čtyři soutěžní úkoly související s tématem voda. Každý základní úkol této části byl ohodnocen v bodové škále od 0-10 bodů. Maximálně šlo tedy za splnění všech základních úkolu teoretické části získat 40 bodů (= 4 úkoly po max. 10 bodech).  Šlo o úkoly: geocashing (zde patří velké  poděkování panu Doubkovi), pěstování rostliny s popisem růstu, vodopočty, návštěva lokality u vody s různými aktivitami. Po skončení teoretické části měla třída, která splnila všechny 4 úkoly, sděleny instrukce k druhé části projektu. My jsme získali všech 40 bodů.

Druhá část - nejdelší a nejsložitější - získávání BODŮ PLUS:
 Během teoretické části bylo možno získat dalších 25 tzv. BODŮ PLUS! Max. počet bodů za teoretickou část, které se počítají do celkového skóre, bylo tedy 65 bodů. Bylo samozřejmě možné posílat další materiály do soutěže, a získat tak další PLUS BODY. My jste získali 65 bodů + 2 body navíc za to, že jsme patřili mezi 2 nejlepší týmy v soutěži body plus. Celkem jsme získali 247 bodů plus!

Třetí část - praktická:
Tato část se uskutečnila na  atraktivním místě – na Slezskoostravském hradě a měla zábavnou formu. Zde rovněž proběhlo slavnostní vyhlášení celého projektu.

Za třídu v terénu soutěžil zvolený 5 členný tým, který tvořili ti, kteří nejvíce pomohli k získání bodů plus. Za Vodní maniaky to byly děvčata: kapitánka a hlavní podporovatel této soutěže Monika Matzkeová, Kristýna Mamulová, Lea Doubková, Laura Sokolovská a Veronika Lélová. Taky s námi šli rodiče Moniky  Matzkeové, protože jim patří velký dík za pomoc v plnění jednotlivých úkolů, podporu i motivaci. Bez nich bychom to takhle skvěle určitě nezvládli! Moc děkujeme!

Pro ostatní žáky, kteří na místě nesoutěžili, byl připraven doprovodný zábavný program.  Na hradě byli hasiči, policie se svým vybavením, klaun na chůdách, skákací hrady, malování na tělo, hudební šou , mnoho stánků se sladkostmi a další atraktivní atrakce. V této části všechny družstva čekalo pět úkolů. Za každý bylo možné získat max. 5 bodů. Celkem je tedy v praktické části bylo možné získat 25 bodů.  První úkol byl říct nejméně 5 aktivit, které jsme v rámci soutěže se třídou dělali. Získali jsme 5 bodů. Druhý úkol byl sportovní - přenášet vody z kyblíku malými naběračkami do nádoby se sítkem a počítalo se množství přenesené vody za 5 minut. Zde se nám moc nedařilo, protože ve snaze být co nejrychlejší děvčata převrhla lavičku, na které stála nádoba na měření a vodu si vylila. Takže už nezískala 5 bodů, ale pouze 3,5. Třetím úkolem bylo pohybovat se po položených kamenech, aniž by někdo z týmu šlápl vedle a poslední musel pohozený kámen vzít, poslat dopředu a tak se všichni pohybovali vpřed. Trať byla dost dlouhá a časový limit pouze 5 minut. Ten, kdo nedošel do cíle, byl penalizován, tudíž se mu krátil čas. Nám se nepovedlo dosáhnout cíle a ještě děvčata položily kameny daleko od sebe , takže nebylo možné se po kamenech přesunout. Zde jsme přišli o 2 body - získali jsme 3 body, a to už jsme věděli, že je zle. Děvčata však nic nevzdala a i posledních úkolů se zhostila s nadhledem, vervou a i zde jsme dosáhli na 2 x 5 bodů. Čtvrtý úkol byl napsat a vysvětlit 5 pokusů, které jsme společně dělali. Děvčata pod vedením Moniky Matzkeové jich udělala daleko více, takže jsme rozhodčími byli pochváleni a dostali jsme 5 bodů a * jako, že jsme byli nejlepší! V páté a poslední soutěži bylo třeba najít v nádobě s pingpongovými míčky písmena z nich se složilo slovo KAPKA. Opět byl limit 5 minut a tohle děvčata zvládla skvěle. Celkem jsme obdrželi za soutěž na hradě 21,5 bodu, což způsobilo, že jsme se celkově umístili na 4. bramborovém místě o půl bodu za 3. místem, o 1 bod za 2 místem a o 1,5 bodu za 1. místem.
Ti, kteří nás předběhli měli o 61 a 74 bodů plus méně než my, ale body plus rozhodovaly pouze při stejném bodovém součtu.
Byli jsme velmi smutní, i když se nám soutěž i zábavný den líbil. Žáci tomu věnovali velké množství svého času např. různé výlety, pokusy, návštěva Ovaku, prezentace, videa, myšlenkové mapy, výtvarné výrobky, pomůcky do výuky, pexesa a přesto jsme nevyhráli.

Vlastně vyhráli jsme! Ještě byly vyhodnoceny 4 kategorie aktivit - výtvarné pojetí, videa - herecké pojetí, videa - pěvecké pojetí a vítr na internetových sítích - E voda. A právě  tento vítr na sítích Vodní maniaci způsobili a tak jsme tuto cenu vyhráli. Malá náplast za velkou dřinu, ale radost za ocenění našich skvělých žáků.
 Zážitky a nové věci, které jsme se při těchto činnostech dozvěděli, nám nikdo nevezme!

Pokud se o této soutěži chcete dozvědět více, podívejte se na náš web, stránky www.hledejpramenvody.cz a  na www.youtube.cz, kde jsou naše videa ke sledování.

Děkujeme všem rodičům za podporu a spolupráci.

Fotogalerii naleznete zde

Mgr. Dana Ganišinová