Jsme hrdinové !

6. května 2021

V souvislosti s letošním netradičním připomenutím Dne Země se naše škola koncem dubna zapojila do celorepublikové akce vyhlášené v rámci programu Ekoškola - Kampaně obyčejného hrdinství, jehož podtitul zněl Od malých činů k velkým dopadům.
Jedná se o jednu z největších školních aktivit zapojující žáky i jejich blízké do boje proti klimatickým změnám. Obyčejné hrdinství spojujeme s chováním, jež každý den mění náš svět prostřednictvím drobných skutků k lepšímu.

Kampaň vyhlásilo vzdělávací centrum Tereza Praha a každý, kdo se zúčastnil, si mohl vybrat z následujících výzev:

1. Zasaď rostlinu!
2. Využívej ekodopravu!
3. Buď venku!
4. Udělej něco pro ostatní.
5. Zastav letákovou epidemii.
6. Sniž spotřebu vody v domácnosti
7. Jez zdravě a ekologicky!
8. Šiř informace!
9. Den pro sebe.

A co se nám podařilo?
16 lidí zasadilo či zaselo více než 78 bylin a 1 strom. 26 účastníků akce trávilo ve volném čase 72,5 hodin na čerstvém vzduchu. Osm lidí vyrobilo 15 látkových tašek a 8 sáčků k opakovanému používání. Na 28 schránek byla nalepena cedulka Nechci reklamu, čímž bude ročně ušetřeno 420 kg papíru. 9 jedinců omezilo celkem 26 dní maso a ušetřilo tak 409 kg oxidu uhličitého. 12 lidí se snažilo snížit spotřebu vody v domácnosti např. zaléváním rostlin dešťovou vodou, zastavováním vody při čištění zubů nebo krátkým sprchováním. Šířit informace o stavu naší krajiny se rozhodly sestry Eva a Iva Pulkovy velmi zdařilou reportáží, na kterou se můžete podívat na You Tube prostřednictvím odkazu Eva a Iva Chřadnutí smrku - YouTube.
Ke kampani jsme připojili i další akci - Jaro je dobrodružství. To nabádalo ke zkoumání probouzející se přírody kolem nás.
Celkem letošní kampaní v České republice prošlo 217 týmů, které zapojily více než 33 000 lidí.
Děkuji všem žákům i jejich rodičům, kteří nám dali o svých hrdinských skutcích vědět. Velmi si toho vážím. Věřím, že příští rok se nás zúčastní více, čímž alespoň malou měrou společnými silami přispějeme ke zlepšení životního prostředí.

Jsme hrdinové! - fotogalerie
Přehled starších článků | Autor: Mgr. Iveta Novotná | Počet přečtení: 989x