Poznáváme svět s Komenským

28. ledna 2021

V loňském a letošním školním roce probíhal u nás ve škole projekt Poznáváme svět s Komenským, který finančně podpořilo statutární město Ostrava částkou 60000 Kč. Během roku se žáci všech ročníků seznámili se životem a dílem Jana Amose Komenského, velkého pedagoga, filozofa a spisovatele, jehož pedagogické zásady jsou celosvětově uznávané a stále moderní.
    Naši žáci si Komenského připomněli mnoha aktivitami přiměřeně svému věku a na jejich základě poté vytvářeli na podzim různé výtvarné práce, portréty, záložky do knih, kaligramy, leporela, vlastní Svět v obrazech nebo Poklad jazyka českého. Tato díla vznikala ve výtvarné výchově na základě informací, které žáci získali v českém jazyce, dějepise, výchově k občanství nebo v hodinách cizích jazyků. Ze zeměpisu si poté přinesli data ke tvorbě map a časových os. Další poznatky si žáci sami vyhledali v hodinách informatiky, dokázali je přetvořit např. v on-line únikovou hru. Téma Komenského jsme využili i při volbě témat slohových prací zejména na 2. stupni, žáci psali Komenskému dopis, výklad na téma Škola hrou, úvahu o jeho citátech apod. Poskládali také moc pěkné básně.
    Nezahálelo se ani v pracovních činnostech a ve školní družině, tady probíhala výroba vánočních ozdob a dekorací z přírodnin, takových, jaké mohly vzniknout i v 17. století. A ruku k dílu přiložili i učitelé, pan učitel Kubičík např. nachystal pro žáky vlastní on-line únikovou hru, pan učitel Hlaváč opět potvrdil svou pověst neuvěřitelně nadaného a všestranného umělce, namaloval velký portrét Komenského, který bude zdobit naši školu a vytvořil také jeho bustu.
    Ačkoliv nám situace v letošním roce moc nepřála, a proto jsme nemohli absolvovat vše, co jsme si v projektu naplánovali, hodnotíme jej velmi pozitivně. Všechny práce našich žáků byly velmi zdařilé, žáci i učitelé do nich vložili nemálo úsilí a toho si velmi ceníme. Také touto cestou děkujeme statutárnímu městu Ostrava za podporu naší školy a financování projektu.

Poznáváme svět s Komenským - fotogalerie

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Zuzana Kolářová | Počet přečtení: 950x