Řád Bílého lva pro generála Heliodora Píku

30. října 2020

U příležitosti státního svátku dostalo letos 38 osobností státní vyznamenání. Byl mezi nimi i generál Heliodor Píka, který obdržel in memoriam nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva. Prezident je, kvůli koronavirové epidemii, výjimečně nepředával osobně na slavnostním shromáždění ve Vladislavském sále.

Heliodor Píka (in memoriam)
divizní generál, oběť komunismu

Účastník bojů československých legií v Rusku. Do legií se přihlásil dobrovolně v roce 1916, následně bojoval v roce 1918 i na západní frontě ve Francii. V rámci bojů byl obdivován za svou obětavou lékařskou péči v prvních liniích, kterou poskytoval jako příslušník zdravotní služby u 21. čs. střeleckého pluku. Za 2. světové války sloužil zejména jako atašé a velitel mise Československé armády v Moskvě. Po návratu do vlasti v roce 1945 byl jmenován zástupcem náčelníka hlavního štábu Československé armády a povýšen do hodnosti divizního generála. Po únorovém puči v roce 1948 byl zatčen a nepravdivě obviněn ze špionáže ve prospěch Velké Británie a další vlastizrádné činnosti. Ve vykonstruovaném soudním procesu byl odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán v Plzni 21. června 1949. K plné občanské rehabilitaci generála Píky došlo až po roce 1989. Oceněn za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Jan Veselý | Počet přečtení: 1082x