Školní výlet jako prostředek k neformálnímu začlenění ukrajinských žáků

9. září 2022

Dne 6. 9. 2022 se vydalo za doprovodu paní učitelky Zončové, Vykoukalové a 2 ukrajinských učitelek 39 ukrajinských a českých žáků na školní výlet do Rožnova pod Radhoštěm. Výlet byl organizován jako projekt neformálního začlenění ukrajinských žáků do českých kolektivů, jehož součástí bylo natáčení vzdělávacího materiálu Národního pedagogického institutu pro pedagogy vzdělávající žáky s odlišným mateřským jazykem.
Po příjezdu do Rožnova jsme vystoupili u správní budovy Valašského muzea v přírodě. Odtud jsme se vydali do skanzenu, konkrétně do Valašské dědiny. Po vstupu do objektu si žáci zahráli společně s učitelkami a kameramany hru, která cílila na odbourání zábran při komunikaci a navození pohodové atmosféry. Poté jsme pokračovali k amfiteátru, kde jsme měli možnost poslechnout si některé žáky zazpívat a zhlédnout i taneček. Dále jsme se vydali na prohlídku chaloupek, kde jsme pozorovali, jak žili lidé v dávných dobách. Před polednem jsme opustili objekt Valašské dědiny a vystoupali o kousek dále na Jurkovičovu rozhlednu. Zde se nám nabídl překrásný rozhled do okolní krajiny. Z rozhledny jsme se pak vrátili zpět do Valašské dědiny, kde jsme si prohlédli zbývající usedlosti a obecnou školu. Z Valašské dědiny jsme se přesunuli do Dřevěného městečka, kde jsme navštívili dřevěný kostel. Kolem něj se rozprostíral malý hřbitov, kde jsou pochovány známé osobnosti valašského regionu. Některé z nich jsme si společně připomněli. Poté jsme pozorovali historické včelí úly a nahlédli do „větších“ chaloupek. Následovala malá pauza za účelem nákupu drobných suvenýrů.
Po celou dobu strávenou ve skanzenu nás doprovázeli kameramani, kteří natáčeli spolupráci žáků při hře, povídání si při procházce, interview žáků a rozhovor s paní učitelkou.
Výlet se žákům velmi líbil. Díky pěší túře Valašskem poznali krásy beskydských hor a seznámili se s historií a tradicemi místního regionu. Pěší túra na čerstvém vzduchu přispěla k rozvoji pohybových dovedností žáků, ke zlepšení fyzické kondice a odolnosti organismu. Zároveň žáci rozvíjeli kompetence komunikativní, občanské a k učení.

Fotogalerii naleznete zde

Mgr. Lucie Vykoukalová, DiS.

Přehled starších článků | Autor: ZŠ GEpiky | Počet přečtení: 390x