EVVO - EKOŠKOLA

Ekologický kroužek

AKCE EVVO

PROJEKTY EVVO

Environmentálním vzděláním, výchovou a osvětou (EVVO) se rozumí:

- předávání soustavy znalostí a dovedností týkajících se zákonitostí biosféry, vztahů člověka a životního prostředí, problémů životního prostředí z globálního i lokálního hlediska a možností i způsobů dosažení udržitelného rozvoje,
- rozvinutí schopností uvažovat v souvislostech a chápat interakci přístupů ekologických, technicko - technologických, ekonomických a sociálních,
- podněcování aktivity a tvořivosti zaměřené k žádoucímu jednání,
- ovlivňování vztahu k přírodě, odpovědnosti za jednání vůči prostředí, ohleduplnosti a spolupráce v mezilidských vztazích,
- působení na utváření hierarchie životních hodnot a celkového životního stylu ve smyslu potřeb udržitelného rozvoje.

EVVO představuje nezastupitelný významný předpoklad udržitelného rozvoje, který je v celém světě pokládán za jedinou pozitivní alternativu rozvoje lidské civilizace.
Nezanedbatelná je provázanost EVVO s problematikou zdraví a zdravého životního stylu.
Významem EVVO je snaha o vedení žáků k nutnosti pochopení komplexnosti a složitosti vztahů člověka a životního prostředí - jak ve výuce, tak při volnočasových aktivitách, k poznání vlivu a zároveň odpovědnosti jedince i celé společnosti. EVVO se rozumí všestranné rozvíjení klíčových kompetencí (RVP) v kontextu vzájemných vztahů v rámci ŽP s důrazem na vyvážené působení nejen společenských, ale i přírodních faktorů.

EVVO je zakotvena v těchto platných právních předpisech:

•  zákon č. 17/1992 Sb., o životním prostředí, upozorňuje, že se výchova, osvěta a vzdělávání provádějí tak, aby vedly k myšlení a jednání, které je v souladu s principem trvale udržitelného rozvoje, k vědomí odpovědnosti za udržení kvality životního prostředí a jeho jednotlivých složek a k úctě k životu ve všech jeho formách.
•  zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, ukládá povinnost MŽP a MŠMT spolupracovat na zajišťování ekologické výchovy a vzdělávání. ƒ
•  zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí, ve znění pozdějších předpisů, definuje v § 13 práva a povinnosti ústředních správních orgánů a krajů ve vztahu k zajišťování EVVO.
•  zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů (školský zákon), za obecné cíle vzdělávání považuje mj. získání a uplatňování znalostí o životním prostředí a jeho ochraně vycházející ze zásad trvale udržitelného rozvoje.
Soubor ve formátu application/ms-powerpoint

Prezentace EVVO